středa 30. října 2013

Vítězky podzimního dárečkování

aneb NUMEROLOGIE v akci :-D



Zdravím Vás,

i když s malým zpožděním způsobeným náletem bacilů na mou osobu, konečně můžu vyhlásit vítězky mého dárečkování aneb podzimní barvy s eM.

Jak už podtitul napovídá dneska se bude losovat pomocí okultních věd.
Zúčastnilo se Vás 28 čtenářek a při takovém počtu se to ještě dá zvládnout alternativními metodami výběru a nemusela jsem povolávat do akce pana Randoma (ten má určitě spoustu práce na jiných blozích).

Když jsem přemýšlela jakou origo metodu výběru zvolit,(kam se hrabu na potápění soutěžících v umyvadle či pečení v troubě !-), přišla mi na mysl numerologie a hrátky s čísly (něco podobného už jednou prováděla i Evelínka, jen ta sčítala jablka a já budu sčítat hrušky :-D).

Určitě jste každý aspoň jednou přišli s numerologií do styku, ne? 
Já určitě u své "šamanky" léčitelky, když mi počítala mé osobní číslo z data narození. 
A to je ono dnes se budou sčítat nejen data, ale i hodiny.
Osudové bude datum a  hodina zaslání Vašeho soutěžního komentáře (a něco navíc) - lépe řečeno osudové bude výsledné číslo. 
A to se musí shodovat se součtem čísel z data a hodiny konce soutěže.
No já vím, je to trochu složité, ale hned to uvidíte v akci.
(Bohužel průkazná fotodokumentace chybí z důvodů již výše zmíněných), ale numerologii můžete věřit !-)

Datum ukončení dárečkování bylo: 28.10.2013 24.00 hod
a šťastným číslem se stává 2+8+1+0+2+0+1+3+2+4+0+0= 23
a šťastným podčíslem číslo 2+3=5

A kdo že měl tu šťastnou ruku a napsal soutěžní komentář  právě v tu šťastnou dobu a den?

1. Verunka, která napsala 18.10.2013 ve 21:22 hod 1+8+1+0+2+0+1+3+2+1+2+2= 23
Verunka vyhrála balíček dle svého výběru a to druhý balíček s dekorativní kosmetikou Gabriella Salvete + domácí balzámek na rty mé výroby


2. Vendy, která napsala 17.10.2013 v 11:15 hod
 1+7+1+0+2+0+1+3+1+1+1+5= 23
Vendy vyhrála dle své volby první balíček s dekorativkou namíchanou s Rimmelem a Catrice + domácí balzámek také


A pozor ještě nekončíme!
Jako 23. v řadě napsala svůj komentář DRIECNASLECNA, a protože balíčky byly jen dva, tak doufám, že ji potěší jako výhra balzámek dle vlastního výběru - malinový

A máme tady jedno šťastné podčíslo 5. a jako pátá mi napsala komentář LADY eS, takže vyhrává  domácí balzámek dle svého výběru a to vanilkový.

Balzámky budou v malém roztomilém dárkovém balení ve tvaru srdíčka, tak snad Vás potěší i takováto drobnost od eM.




Zatím bohužel srdínka zejí prázdnotou a na svou náplň čekají. 
Bacily mi udělaly škrt přes rozpočet a nemohla jsem ani "vařit" ani nic.....
a tyto kouzelné vědy přece potřebují svůj vhodný čas....
A já jsem zodpovědná alchymistka a nenamíchala bych Vám balzámek s bacily, ale naopak chci namíchat takový balzámek plný lásky a chuti, který si třeba zamilujete....a tak to musím nechat až na úplné vyzdravění, na tento víkend. Takže mě,prosím,  omluvte, že výhry budu posílat až po neděli. 
Díky a doufám, že Vás potěší!

Hodně zdravíčka, štěstí a krásný podzim Vám přeje eM!

úterý 29. října 2013

eM testuje kosmetiku: Říjen 2013


Tak se nám měsíc říjen nachýlil ke svému konci a je na čas různé bilance, které budou momentálně hlavní náplní článků nejen na mém blogu.
I já shrnu opět své kosmetické testování v tomto měsíci, 
ať se můžete podívat, co tentokrát hrálo hlavní roli v mé koupelně.

Ono nějak to bilancování přece jen vnáší do věcí pořádek, člověk si tak může lépe ujasnit, do kterých výrobků se vyplatí investovat a do kterých ne.
A samozřejmě to sebou přináší pořádek i do té koupelny nebo v mém případě také do mé krabice se vzorky. Vyhnu se tak spontánnímu nakupování, které často přináší i omyly a stojí ve finále dost peněz,
 že se rovnou vyplatí koupit si jeden dražší výrobek než dva levnější, i s tou výhodou, že na polici nebude přelahvičkováno, jakkoliv to vypadá hezky a člověk má pocit, že je z čeho vybírat.
Ačkoliv je moje vášeň pro kosmetiku nemalá, tak se snažím, aby přece jen měla nějaký racionální základ a nebyla jen hromadící obsesí !-).
Což samozřejmě neznamená, že si občas nekoupím nějaký ten „omyl“ nebo naopak něco jen tak pro radost....

Každopádně jste si jistě už všimli, že v mém testování hrají roli právě ty vzorky.
Dostávám je od kamarádek blogerek anebo spřátelených čtenářek. 
Je radost třeba dělat různé vyměnné „obchody“ swapy. 
Jeden velký swap článek na Vás bude už brzy nachystán, ale i dnes budou některé vzorečky z mojí swapovací akce s Luckou, která Vám zde v pátek napsala článek o bacilech.
S radostí pak „mudrujeme“ o vyměněné kosmetice a porovnáváme si zkušenosti.
A tak i dneska můžete juknout, jaké zkušenosti jsem během tohoto měsíce nasbírala.


Začala jsem se více soustředit na vlasovou kosmetiku a samozřejmě se snažím přejít na nějakou tu hezkou přírodu. Ale řeknu Vám, je to ošemetná věc a kolikrát, když nemá člověk velké srovnání,  je prostě spokojený s tím, co momentálně používá...
Ale běda, jak se mu naskytnou vzorky jiných přípravků.

Chci podotknout v prvé řadě, že nemám žádné problémy s vlasovou pokožkou a tak jsem dlouho neměla potřebu hledat nějaké šetrné způsoby. 
Moje chemické barvící způsoby ovšem této péči dávají dost korunu 
- to je čistá neředěná (agresivní) chemie. 
Ale jak se člověk vyvíjí, přece jen začne tak nějak dumat nad lepšími variantami. 
A já momentálně uvažuji i nad změnou svých barvících postupů směrem k šetrné přírodě.

S tím samozřejmě souvisí zase složitě zkoumat složení. 
Už se jakž takž orientuju ve složení péče o pleť, ale šampony a „kondiše“,
to je zas jiné odvětví. Číhají tam jiné fujtajksly a tak mi chvíli trvalo než jsem všechno vstřebala a ještě teď to nemám úplně kompletně nastudováno. 
Určitě to bude téma na samostatný článek, takže dneska spíše jen tak rychle, jasně, vystižně.(haha, jako kdybych to uměla)

Dostaly se mi do ručky vzorky kosmetiky, o které už jste si na některých blozích přečíst mohli – např. Mitsuuko (od které jsem dostala vzorečky já), Jája z blogu jarmark marnosti nebo Lucifrida o nich už psaly.
Přiznám se, že když čtu velkou chválu na výrobek jsem dost skeptická, dokud sama nevyzkouším :-).
Takže John Masters Organics, to je oč tu běží, dostupno v obchodě Greenwave.


Vyzkoušela jsem John Masters Organics kondicioner Citrus a Neroli 
a byl to příjemný zážitek, především jsem si všimla účinků na mých barvou týraných vlasech, které mají tendenci krepovatět a ve vlhku především dělají opravdu nehezké psí kusy. Musím uznat, že žádný kondiš mi zatím s tímto pomoct nedokázal. 
Buď jsem měla vlasy příliš uhlazené a splasklé nebo příliš vyživené  a umaštěné, že jsem to přestala prostě řešit, smířila se s tím 
a nepouštěla se do žádných experimentů...
Olala, JMO je pašák – velmi šetrný kondiš, který nezatěžuje přílišnou výživou, ale přestože je tak šetrný, udělá kus práce. 
Jak to dělá, fakt nevím :)
Kouzlo bude asi ve formulaci složení.
Co musím podotknout je, že mě velmi příjemně překvapil vůní, protože když vidím někde neroli, tak už mám předem obavy, samotné neroli mi prostě smrdí, ale v kombinaci s mými oblíbenými citrusy – lahoda.
Zajímavé bylo třeba srovnat tento kondiš s Desert Essence Jablko a Zázvor. Tyhle kondicionéry jsou taky dost oblíbené a jsou k dostání na většině bio eshopů, taktéž Greenwave.


Když jsem Desert Essence použila, abych ho srovnala s JMO, tak musím uznat, že oproti JMO jsem žádný zásadní vliv na mé vlasy neviděla. 
Ale je to fakt ošemetné, protože když mi došel JMO vzorek a já se vrátila k mé Balea arganové, tak to byl propad o několik levelů dolů, vlasy se mi okamžitě mastily, krepovaly jako o závod, no fakt nic moc. 
A tak jsem si zase střihla Desert Essence a bylo to mnóhem lepší. 
Takže kdybych měla svoje kondiše postavit na stupně hodnocení, bylo by to takto.
1.místo JMO Citrus a Neroli, 2. Desert Essence, 3. Balea s arganovým olejem.

V minulém testování se třeba objevil ještě kondicioner od Lavera, tak ten bych vůbec nebrala jako kondicioner, ale jako výživnou masku.
Zde jen můžete vidět, že možnost srovnání je nezastupitelná. 

Dlouho jsem taky v mysli bojovala s cenou JMO kondiše, 450 Kč bylo na mě docela dost – navíc mám doma další dvě dlouhovlasé uživatelky a to už je docela pálka. Nicméně kondiše stačí celkem málo, dokonce se nemusí ani smývat, z čehož jsem teda měla obavy, protože já nesmývací přípravky na vlasy nemám ráda, vždycky mi vlasy zatížily a ve finále umastily, ale tento NE.
 Je to miláček, i když drahý :-), ale nemůžu nebrát při zohlednění ceny v potaz jeho výkon... a tak už ho mám na pomyslném seznamu přání....


Z ostatních přípravků značky JMO (John Masters Organics)  jsem testnula tělové mléko Blood Orange and Vanilla
Dostalo mě svou vůní, pro někoho kdo miluje vanilkovou zmrzlinu, a přesto nemusí „jídlo“ v kosmetice, to byla příjemná záležitost, prostě pomeranč a vanilka se k sobě nádherně hodí. 
Jinak jsem ale nepozorovala žádné vyjimečné účinky, které by mě motivovaly  v tom, abych dala tolik peněz za tělové mléko.
Poslední JMO věcička byl sprcháček Blood Orange a Vanilla
Tento už nebyl tak slaďoučký, že byste si chtěli líznout jako u tělového mléka. Převládal pomeranč a jeho citrusová svěžest a vanilka mu krásně sekundovala, velmi povedená vůně. 
No konzistencí bych to přirovnala téměř k medu, protože se takto celkem "táhnul" a já měla problém ho vydolovat z lahvičky.
 Ale opět velmi šetrná záležitost pro někoho, kdo je citlivější na pokožku. Dokonce se přiznám, že když mi došel holící olej, tak jsem ho použila na holení a žádné dráždění, nic – to bych si z běžným sprcháčem dovolit teda nemohla. Ale i tak raději zůstanu u sprchových olejů a nějakých běžných voňavých sprchových gelů, za sprchový gel se mi utrácet prostě nechce...

Další věcička, o které už jste mohli číst v mých nákupech,
 je tělový krém Alverde s růží.


Je pro mě alernativou k mým oblíbeným máslům Alverde. 
Má navíc praktičtější obal v tubě, cenově je příjemnější než makadamové máslo, které stojí 109 a melounová limitka za 99 kč. 
Tohle stojí 83 kč a složením je máslu velmi podobné.
Vím, že růže není něco, co by každý ocenil, není růže jako růže. Tento krém voní velmi svěže, žádnou těžkou květinovou (až lehce hnilobnou) vůni nečekejte. 
Je namíchána ještě s měsíčkem lékařským a je to znát. 
Osobně mi připomíná oranžový krém od Lavera bez jeho bylinného podtónu. Ale jestli Vám bude vůně vyhovovat, to si každý musí očmuchat sám :-). 
Mě každopádně vyhovuje. Konzistence je velmi příjemná ač hutnější krém, roztírá se velmi dobře a okamžitě se vstřebává, používám ho i jako krém na ruce a ve chvílích, kdy jsem neměla nic jiného po ruce jsem ho mázla i na obličej a velmi příjemný byl, žádná zátěž...


Co se týče koupele, tak jsem mohla otestovat Masážní a koupelový olej pana Hadka Lecitol Lindenol


Který mi poslala moje milá Míša, když jsem byla nemocná v jejím balíčku záchrany. Zlatá to holka moje!! 
Trefila se mi do vkusu. A i když né všem ty Hadkoviny voní, tento olejíček je vyjímkou z vyjímek neb voní božsky citronově. 
Prostě čisté citronové silice jsou balzám nejen na moje nervy, ale i svaly, osvěžují a zároveň působí antibakteriálně či antidepresivně - velmi dobré spojení pro tělo i ducha. 
Je vhodný pro citlivou pokožku a já hned šoupla mé dceři s ekzémem do vany olejíček taky. 
Krásně ošetří pokožku, takže už nemusíte mazat a jen jemně setřete vodu ručníkem, kůže je pěkně promazaná a voňavá...
O příjemných pocitech při masáži bolavých svalů krční páteře ani nemluvě :)

Takže už jsme tady měli péči o vlásky i tělo, koupání a sprchování, takže by se hodilo něco na ksichtík, co říkáte.
 Ale jo, i zde eM pořád něco testuje :-)

Tentokrát je to slavné sérum od Estee Lauder Advanced Night Repair Synchronized Recovery Complex


O tomto séru podala zevrubnou zprávu už tuttobene ZDE
 a já, jak jinak, ho mám právě od milé tuttobene, která mi poskytla vzoreček.

Reklamy na toto sérum s inovovanou formulací můžete vidět ve všech časopisech a dokonce ho dávají jako dárek k předplatnému Marie Claire,  jak nás informovala Lucifrida i tutto....
Už jednou jsem toto sérum testovala díky Páje Color Beam, 
která mi poskytla vzoreček na jaře.
V té době moje dehydratovaná pleť na noc tento zázrak uvítala velice. 
Ačkoliv je to „jen“ sérum s jemnou gelovitou konzistencí, tak dokázalo s mou dehydratovanou pletí zázraky a dokázalo ji přes noc hydratovat a osvěžit, když žádný sebelepší krém (dokonce s kaviárem) nezabíral. 
Hezky svěže voní, má lehkou konzistenci a nelepí. 
Není to samozřejmě žádná příroda, ale chemie – 
ale není ani chemie jako chemie, jeho složení je opravdu velmi příjemné  a nenajdete tam žádné silikáče a spol.
 Je to jeden z klasických hitů značky EL, ale nemylte se, jejich ostatní séra silikony obsahují a někdy v množství větším než malém, ale pokud hledáte něco high a v dobré kvalitě, toto je dobrá volba.
Já osobně hodně váhala, když jsem zjistila, že ho dávají k předplatnému - sérum a časopis na rok, no to je příjemná nabídka, ale bohužel na svůj rozpočet nejsem sama a budou vánoce, takže i útraty jdou tímto směrem pro mé blízké. Tak jsem si řekla, že toto opravdu musím oželet.
Na druhou stranu, nejen co se týče peněz, mám momentálně pocit, že u mě je sérum EL tak nějak nošením (drahého) dříví do lesa. 
Perfektně mi fungují výrobky od Ilcsi a hyaluron od Nobilis Tilia a moje domácky namíchané olejíčky, že za tohle sérum ani za tu cenu prostě nepotřebuji. 
Je to prostě o kombinaci přípravků, v mém případě. 
Ale věřím, že udělá velmi dobrou službu Vám ostatním, pokud budete ochotni do séra investovat....

Poslední věcičku a lahůdečku na ksichtík, kterou pro Vás mám, je minerální make-up Just Pure Minerals. 


No,  je Vám jasné, že u mě číst o make-upu rovná se zázraku :-)
Nemám je ráda, protože jsem ještě nenašla takový, který by mi vyhovoval z dlouhodobého hlediska. Všechny do jednoho mi zatím ucpávaly póry, což je pro mě prostě kontraproduktivní. 
Když chci mít čistou pleť, abych ji nemusela maskovat, tak mimo jiné nemůžu používat make-up, což je paradox, já vím. 
Ale dost často si neuvědomujeme, že některé výrobky např. BB,CC krémy, make-upy atd spíše problém prohlubují a točíme se zoufale v kruhu, protože musíme pořád maskovat brebery a některé make-upy vznik breber ještě zvyšují....
Řekla bych, že u make-upu více než kdy jindy je důležité složení, 
teda aspoň pro mě.
Takže, když mi Lucka nabídla, že mi pošle vzoreček minerálního MU, 
tak jsem neváhala, dyť je to samá příroda :-).

Pravdou je, že technikou je práce s MMU složitější než s tekutými, ale musím se pochválit, že ač začátečník nakonec jsou to jakž takž zvládla a neodradilo mě to :-). 
Ačkoliv ve stavu „pudru“ tento JPM mě nevysušoval, pokud jsem měla dobrý podklad, snesl se i s olejíčkem a jinými produkty, dělal mi moc hezkou pleť a což je podstatné, nijak zvlášť ji nezatěžoval a neucpával, dokázal zamaskovat trablíčky a zároveň jsem měla pocit, že přispívá z části k jejich hojení. 
Asi jsou v tomhle prášku samé dobré minerály. 

nerozetřený vypadá opravdu velmi světle

Odstín Cameo je velmi světlý a to mě Lucka varovala. Já jsem sice bledule, ale zatím jsem takové bledosti tohoto odstínu nedosáhla, v únoru už to bude sedět jak poklička na kastrol. 


Ale i tak po dobrém rozetření a vpracování do pleti jsem měla pocit, 
že tím jak je to jemňoučký prášeček (fakt jsou ty zdrobněliny zde na místě !-), tak nedělá žádnou masku a neměla jsem s nějakou přílišnou světlostí problém, konečný výsledek vypadal velmi přirozeně. 
Bohužel zásadní vada tohoto minerálního make-upu je jeho nedostupnost v našich vodách. 


Je to zajímavé, ale poslední dobou mě nejvíce zaujaly věci, které nejsou dostupné a masově užívané, čím to čím? :-)
JPM stojí v přepočtu cca 400 Kč, což je velmi dobrá cena za něco, co krásně funguje. 
Ale přiznám se hned, že po této zkušenosti nemám moc chuť koupit si nějaký jiný dostupný MMU ve velkém balení. Jedině opět po větším "srovnávacím testu". V tomto případě se mi opravdu nechce dělat nějaké kompromisy. 
Raději tento anebo nic !-)
Tak a tímto kategorickým prohlášením se s Vámi tentokrát loučím. 

Doufám, že jste si moje kosmetické bilancování užili, vybrali si něco pro sebe anebo se třeba jen inspirovali.


Jaké jsou Vaše nové kosmetické lásky, které jste tento měsíc či jindy objevili a nehodláte se jich vzdát? 
Máte zkušenosti s minerálními make-upy anebo výrobky zde zmíněnými?

Přeji Vám krásný den!

neděle 27. října 2013

Nedělní chvilka poezie


Zdravím Vás všechny a přeji Vám krásný nedělní den,

dnes to bude opět spíše článek obrazem a slovo bych ráda předala vyjmečnému autorovi, kterého jsem znovuobjevila, Janu Skácelovi.
Jeho básně jsou podbarvené melancholií tak jako končící babí léto. 
Brzy bude listopad...listí nám opadá a slunečních paprsků si budeme užívat mnohem méně, a tak jsem ještě jednou chtěla navodit příjemnou barevnou náladu, kterou nám toto pozdní babí léto nabídlo.
Při včerejší procházce jsem se kochala tím měkkým světlem 
- až mystickým, které si hrálo s posledními květy a plody podzimu. 
Pro mě to má velké kouzlo, tak snad si tu magii užijete i Vy skrz mé fotografie a slova básníkova.......







Bez názvu


Babího léta dlouhá nit
bílá a za časného rána
z obruby léta odpáraná
nutí nás přemýšlet a snít


Ve chvíli žluté jako dým
kdy léto naposledy klame
do jehel ticho navlékáme
do jehel s ouškem zlomeným






Stříbrné vlasy podzimu


Schováno v listí


Jedovatý, ale překrásný....


Plody podzimu - máme sklizeno



Naděje s bukovými křídly

novému ránu rožnem svíci
je neznámé a nemá tváře
jak anděl v dřevu lípy spící
a čekající na řezbáře

někdy se anděl na nás hněvá
anděla máme každý svého
a naděje má z buku křídla
a srdce z dřeva lipového





Pěšiny vedou do polí
a končí
kde nic nebolí
a jabloně jsou plané

A měsíc
bílý srpek dne
vyžírá ticho z kamene
a říká neříkané




Užijte si krásně sváteční dny!
Vaše eM


Zdroj básní: http://www.rotrekl.cz/s_skacel.htm

pátek 25. října 2013

Křeslo pro hosta: Jak na bacily podle Lucie a eM

Milí čtenáři zdravím Vás při pátku,

jak si můžete přečíst v nadpise dnes bude na blogu opět sedět v křesle můj host. 
Jsem nadšená, že můžu dát příležitost napsat článek mým milým čtenářkám, 
které se z nějakých důvodů na vlastní blog necítí, ale čas od času rády píšou a mají co sdělit...

Dneska Vám chci představit mého hosta, kterého možná znáte pod jménem HaLucie. 
Lucie je naladěná tak jako já na přírodu a společně si vyměňujeme jak vzorečky tak i zkušenosti s kosmetikou.
Moc mě těší, že měla chuť něco pro můj blog sepsat, protože ona má ten dar psát kvalitně a čtivě a má velký talent na jazyky. Je mi ctí mít takové čtenářky.
Dneska se s Luckou podíváme na zoubek bacilům a představíme Vám naše "finty" jak na ně. 
Hodně mě potěšilo a pobavilo, když jsem si přečetla text článku Lucky, že se tak shodujeme.....
Pod článkem Lucie budou i moje vlastní tipy....




Takže se pohodlně usaďte a začínáme:

Hrr na ně, bijte je, mor ho!

Koho? No přece bacily, viry, bakterie a další breberky, kterých teď kolem lítá až hanba.
Ještě do nedávna pro mě každé obyčejné nachlazení znamenalo přibližně týden doma v posteli. A to jako fakt. 
Nechápu lidi, kteří jsou schopní s rýmou a kašlem chodit do práce, a ještě ke všemu tam snad, nedej bože, podat nějaký výkon. Nechápu. 
Já totiž funguju tak, že, jakmile na mě vleze byť jen obyčejná rýmička, tak nefunguju. Asi jsem chlap.
 Ke mně rýma nikdy nechodí sama, pokaždé si přivede nějakou prima kumpanii: bolest celého těla, bolení v krku, nateklé uzliny, a někdy i bestii teplotu.
Dlouhá léta jsem hledala prostředky, jak jí zatnout tipec, ještě než se naplno pustí do svých ďábelských rejdů, a to přírodní cestou. 
Jakoukoli chemii jsem odmítala pozřít, dokud mi nebylo na umření (rozuměj teplota přes 38 °C). 
Zkoušela jsem kdeco: echinaceu jsem brala léta letoucí, než jsem si konečně musela přiznat, že je to úplně k ničemu. Pak třeba propolisové kapky, lichořeřišnici, eleutherococc, různé čaje, obklady a jáužnevímcovšechnoještě. U postele jsem pak měla celý arzenál všech možných lektvarů a udělátek, že jsem nevěděla, co do sebe sypat dřív, a mám pocit, že si s tím spíš tělo nevědělo rady, jak jsem mu to servírovala páté přes deváté.
No a po nějakých snad patnácti letech tápání a hledání jsem na to přišla! 
Chcete to vědět? Tak si držte klobouky, protože to nebude čtení pro slabší povahy.
Předem ještě upozorním, že nikomu nic negarantuju. 
Každý jsme jiný, každé tělo reaguje jinak, a každý snese něco jiného. 
Nicméně jsem přesvědčena o tom, že v této metodě tkví základ úspěchu, 
a s jistými obměnami by měla zafungovat drtivé většině populace.
Hned pochopíte, proč.
A poslední drobnost, aby bylo jasno: V následujících řádcích bude řeč především o odvrácení začínajícího nachlazení, rýmy, prostě takového toho sezónního nachcípnutí. Pokud máte angínu jako Brno, horečky, nebo bronchitidu, upalujte k MUDrovi! 
I když já už si i tu bronchitidu léčím sama. Po zkušenostech vím, že základem je teplá postel a klid. S práškama od doktora to léčím 2 týdny, s vlastní domácí bylinkovou lékárnou 14 dní. 
Takže asi tak.

Nuže jdeme na to.

1. Základem veškerého úspěchu – a tady nelze dělat kompromisy – 
je proplachovací konvička Rhino Horn.



Prosím vás, neděste se, neprchejte, zkuste to se mnou ještě chvíli vydržet, 
třeba vás přesvědčím o tom, že to není tak hrůzostrašné, jak to vypadá.



Vidíte, jak suverénně se ta blonďatá modelka tváří? 
Tak takhle se budete tvářit taky, protože to dáte levou zadní.
Snad jen s tou výjimkou, že si u toho asi budete muset svázat vlasy, pokud je nechcete mít celé zasoplené (zůstává mi záhadou, jak to ta slečna dokázala).

Ne, vážně, tahle metoda vychází z nějakých prastarých jogínských praktik – moc detailně jsem po tom nepátrala – a princip je zcela jednoduchý: 
mírně slanou teplou vodou propláchnete nos skrznaskrz, čímž si sliznice perfektně vydezinfikujete a bezprostředně po aplikaci se vám bude nejen líp dýchat, ale i se budete hned cítit trochu víc ve formě. Fakt.

Postup aplikace: Do konvičky odměříte jednu odměrku (je součástí balení) obyčejné kuchyňské soli (žádné mořské, s obsahem jódu a fluoru a čehosi), natočíte teplou vodu z kohoutku, takovou, jak vám bude příjemná, 
a rozmícháte, aby se sůl rozpustila. 
Pak přiložíte konvičku k jedné nosní dírce – díky fikanému nalejvátku vám to nepoteče nikde okolo, předkloníte hlavu a prolejete frňák naskrz tak, že vám to poteče ven tou druhou nosní dírkou. Bude třeba si na to vytvořit trochu grif, aby vám to neteklo do krku. 
Tady platí, že je lepší víc přitisknout bradu k hrudníku, 
pak to teče, kudy má, a kudy teče, tudy léčí.
Až vylejete půlku konvičky, prostřídáte to, a tu druhou půlku prolejete opačným směrem.
Jasný, vypadá to šíleně, a nejvíc mdlo se asi dělá těm, kdo si musejí od malička v bazénu zacpávat nos, aby jim do něj náhodou nenateklo.
Jenže! Voda z bazénu nebo z rybníka není „správně“ slaná! Takže v tom nose, pokud se tam dostane, pekelně pálí. Možná to zní paradoxně, ale tím, že přidáte tu sůl, žádné pálení se nekoná. Vyzkoušeno – stalo se mi, že jsem na sůl zapomněla, nebo jsem jí dala málo, a to pak bylo vážně peklo!
No, takže až proceduru dokončíte, nezapomeňte se pořádně vysmrkat. Pořádně. Aby se vám ta voda nedostala někam, kam nemá, třeba do středního ucha nebo tak.
Bude se vám dýchat – no, skvostně!
Doporučuji opakovat 2-3x denně, pokud cítíte, že „na vás něco leze“. 
Pokud už vlezlo, pak určitě 3x denně. Je to skvělé i jako prevence v době chřipek a nachlazení, nebo po návratu odněkud, kde byla velká koncentrace lidí a hrozí nákaza – pak stačí 1x denně, a to nejlépe večer.

Tak tahle věcička je opravdu základ úspěchu a to, co bude následovat, už je všechno jen „doplňková léčba“.
Koupíte v lékárně – obvykle na objednání do druhého dne – ve dvou barevných provedeních (červená, modrá) za cca 250 Kč.

Existuje i varianta „samo domo“, komu se nechce investovat do konvičky: použijte jakoukoli plastovou láhev se sportovním uzávěrem – to je ten, jak se dá vytáhnout zubama (dělá to myslím třeba Rajec) – ale nezapomeňte na jednu věc: Horkým hřebíkem do horní strany vypálit dírku, jinak to nepoteče. Tady je ovšem riziko, že nenadávkujete správně sůl, a bude vás to pálit.

2. Donosol



Donosol je nosní olej od Karla Hadka. 
Zkoušela jsem ho už několikrát, ale nikdy na mě neměl žádný zásadní účinek. Všichni říkají, že jim po těchto bylinkových kapičkách „teče mozek“, ale u mě nic. (Spekulace o jeho absenci se prosím předem zamítají.)
 Teprve nedávno jsem to pochopila – pes je zakopaný ve správné aplikaci. 
Pro úspěšný výsledek je třeba zaklonit hlavu až jakoby kolmo k zemi – 
chtělo by se říct, že ideální by bylo aplikovat tyhle kapky ve stoji na hlavě. Vypodložte si pořádně záda, ať vás nebolí krční páteř, a zakloňte hlavu,
 co nejvíc to jde. Potom kápněte do každé dírky ne jednu nebo dvě kapky, jak nabádá etiketa na lahvičce, ale rovnou celý obsah pipety – co nejvíc, kolik se vám podaří natáhnout najednou (ona to plná pipeta nikdy nebude, spíš tak 1/3). Vydržte tak cca 10 minut, dalších 10 minut doporučuji strávit vleže. Úplně ucítíte, jak vám to teče do hlavy, prvních pár okamžiků to bude dost nepříjemné, bude to tlačit a pálit, ale během chviličky tento pocit odezní, a je to pohoda. Pokud si kápnete na noc, máte zajištěno klidné spaní, bude se vám dobře dýchat a nebudete se co chvíli budit s ucpaným nosem. 
Takže si taky pořádně odpočinete, což je základ veškeré úspěšné léčby.
Donosol se doporučuje i pro případy zastydlé zadní rýmy, a prý není nic lepšího. To z vlastní zkušenosti potvrdit nemůžu, neb na to (zaplaťpánbůh) netrpím.

3. Chlorella

Beru od GW  – je sice trochu dražší, ale zato opravdu kvalitní. 
To je takovej rejžák na střeva a bezvadně vás pročistí tam, kam konvička nedosáhne, ale kde máte nejspíš taky pěkný svinstva. 
Beru ji průběžně pořád, ale když přijde nějaký bacil, nasadím doslova koňské dávky: 3x denně 20 i více tablet.
Jsem pevně přesvědčená, že to velmi prospívá pohotovostnímu nastartování imunitního systému.

4. Vitamín C


No jasně, to dá rozum, bez něho by se to neobešlo. 
Beru od Hadka, na špičku nože (pořádnou špici!) rozmíchám ve vodě
 a zapíjím s ním 3x denně tu chlorellu.
Tak. To jsou podle mě ti nejudatnější bojovníci v první linii. Přidám ještě pár tipů na případné další potíže a na podporu uzdravení, ale tihle první čtyři mušketýři jsou prostě nenahraditelní.

5. Kloktání



Pokud Vás bolí nebo škrábe v krku, spolehlivý babský recept je kloktadlo
ze šalvěje a řepíku. Dobré je přidat i trochu slézu – slizovité složky v něm obsažené krásně potáhnou sliznice, a ty budou jako v bavlnce.
Jednu vrchovatou lžičku šalvěje a stejné množství řepíku zalít právě vroucí vodou, louhovat 15 minut, potom slít.

Kloktat několikrát denně teplým/vlažným nálevem. 
Mně zabírá tak do dvou dnů maximálně.

5. Cucání
Na škrábání v krku, kašel a chrapot jsou taky dobré pastilky
Isla Moos




Obsahují islandský lišejník a mají takovou medovou chuť. Existuje několik různých příchutí, ale já fandím těm základním, bez příchuti. 
Krásně obalí a zklidní sliznice, a dobře fungují i na chrapot a hlasovou únavu – jako zpěvačka bez nich nedám ani ránu.
Nebrat pastilky s lišejníkem od Dr. Müllera a jemu podobných šarlatánů. 

Je to našlapané umělými sladidly, a kolem lišejníku to sotva běželo.
Trvejte na tom, že chcete Isla Moos a nic jiného.

6. Zázvor
Zázvorový čaj je klasika. Když je mi ouvej, udělám litr do termosky a popíjím průběžně celý den. 

Hezky poctivý, žádný „čajíček“! Pěkný kousek zázvoru (cca 2–3 cm) oškrábat
 a nastrouhat na jemném struhadle, aby se z něj vylouhovalo co nejvíc, zalít vroucí vodou a nechat minimálně 10 min, klidně víc. 
Bude to dryják, ale když ho osladíte medem a ochutíte citrónem, nakonec si ještě pošmáknete.
Tak to by asi bylo. Do tří dnů jste jako rybky. 
I když dvě nejdůležitější věci jsem vlastně ještě nezmínila:
  • Vyřadit nebo co nejvíc omezit cukr, bílou mouku a mléko. Tyhle tři „bílé jedy“ velmi zahleňují organismus, a opravdu, ale opravdu uzdravovací proces komplikují. Mně stačí, když se neovládnu a zobnu si jeden čokoládový bonbon. Hned cítím, jak mě ten cukr začne škrábat v krku a potřebuju mnohem častěji odkašlávat – a tím se přesně projevuje ta hlenotvornost. Naštěstí už se moje tělo naučilo tak, že když jsem nemocná, vůbec na tyhle tři „dobroty“ nemám chuť.
  • Co nejvíc odpočívat, teplo, postel a klid. Já vím, ne vždycky je to možné a ne každý si to může dovolit v takové míře jako někdo, kdo si říká OSVČ, nahlásí si práci z domova a může se vesele kurýrovat. Ale u mě spolehlivě platí ještě jedno pravidlo – jak si s tím na den, dva nelehnu, poležím si potom minimálně týden, tak si vyberte…
A jaké jsou vaše tajné receptury? Máte něco, co vám spolehlivě zabírá?

Děkuji milé eM za pohodlné místo v křesle a za důvěru. 
Snad to pro Vás byly stejně příjemně strávené chvíle, jako pro mě. :) 
Mějte se krásně, a ať se Vám všichni bacilové
a jiné breberky na hony vyhýbají!
Lucie


Milá Lucie, není zač, bylo mi potěšením! :-D

No, co vám mám vykládat, pod článek Lucky bych se mohla podepsat.

A tak Vám už jen stručně (?) ukážu, co používám já..
Ale přiznám hned na rovinu, že ačkoliv jogínskou metodu čištění nosu znám velmi dobře a snažila jsem se ji kdysi dávno praktikovat, nebyla jsem moc úspěšná. 
Rozumějte, účinky byly nepopiratelné, ale já nezvládala tu techniku, 
neb v těch dobách žádné konvičky k mání nebyly. 
No, ale přestože jsou už k mání dnes, na mě je tahle metoda dost drsná :-)).

Ale používám jinou metodu převzatou z jógy a to pravidelné čištění jazyku
To, že si čistíme zuby, je pro všechny samozřejmost, ale čistit si jazyk? 
Má to svůj smysl. 
Sami to zkuste a zjistíte, jaký škaredý povlak sundáte. 
Fígl je ve lžičce (proto mám lžičku i v koupelně u zubního kartáčku). 
Lžičku, dobře tvarovanou hezky oblou s hranami, ne žádnou "ploštici" , obrátíte právě tou vypouklou stranou dolů a opatrně jí přejedete po jazyce. 
Opatrně, ať si nepoškrábete jazyk a ne moc daleko do zadu, ať nemáte nutkání na zvracení, povlak vždycky opláchněte a několikrát zopakujte. 
To, co se Vám zachytí na lžičce se Vám líbit nebude, ale Vaše ústní dutina to velmi ocení a v neposlední řadě si "opláchnete" i chuťové buňky, takže i zážitek ze stravy by měl být kvalitnější !-)......

Preventivně k ošetření sliznice nosu celoročně používám sprej do nosu Vincentka.
(Je dostupná i ve verzi pro děti.) 
Není to pravý lék na rýmu, ale je skvělá ke zvlhčení sliznice právě v tomto období, 
kdy se začíná topit a člověk začíná být celý vysušený jak treska.....
Většinou tuto očistu aplikuju ráno, ale ve vrcholné topné sezóně stříkám do nosu
 i na noc, abych předešla vysušení. 
Protože právě vysušená sliznice je rájem pro ty potvory bacilové...



Rýma se mi ale samozřejmě občas nevyhne a tak sahám po účinné chemii,
 to přiznávám taky na rovinku. 
Osvědčil se mi Olynth nebo Otrivin sprej
 (ale pozor, tyhle věci neužívejte opravdu déle jak 7 dní). 
Ale když mám pocit, že moje rýma nějak stagnuje, tak sáhnu po osvědčeném receptu z dětství a šoupnu hlavu pod ručník nad hrnec s horkou vodou obohacenou silicemi...
tea tree, či bylinky máta, šalvěj atd...



Samotná minerální voda Vincentka je nedostižná při léčbě kašle (astmatu), buď jako pitný režim, což teda moje děti příliš nevítají, nebo jako inhalace. 
A pozor, je to výborný vyprošťovák, když se potřebujete vyléčit z divokého večírku a alkoholových excesů... 
Ověřeno, vyzkoušeno !-)
Když mám náběh na kašel a nachlazení, tak Vincentku piju nejlépe ráno na lačno, je slaná, obsahuje vysoký podíl soli a minerálů a slouží i k detoxikaci a rozpuštění hlenu nejen v průduškách ale i střevech atd...
Já na ni nedám dopustit.

Při léčbě takových těch mírných nachlazeních, kdy nevyhledáváme lékaře a snažíme se vyléčit sami jsou účinné i různé doplňky a vitamíny, čaje...
Jen bych chtěla zdůraznit jednu věc, abych zase nebyla nařčena z nějakého 
bio-extrémismu, a zmínila to už i Lucka - pokud cítíte, že Vaše domácí léčba nezabírá, 
nemá smysl se trápit a určitě vyhledejte svého lékaře. Já sama se ráda chemii vyhnu, 
pokud je to možné, ale pokud ne - volím kompromis.

Výživové podpůrné doplňky už zmínila Lucka a já jen doplním své konkrétní, 
které užívám a jsem s nimi spokojená.
Jsou samozřejmě doplňky a doplňky a i u těchto je dobré si trochu project očima složení, kolik že procent čeho (účinné látky) se tam nachází.
To samé dělám u čajů, protože mě strašně baví, když je čaj uvedený jako rakytníkový, ale je tam samotného rakytníku jen 2% a zbytek je ibišek, šípek atd....stejně tak u zázvorových čajů si hlídám, ať ten zázvor aspoň trošku cítím, takže 30% je minimum :-)

Docela jsem si teď zvykla některé doplňky nakupovat v dm drogérii, kde je mají za velmi slušnou cenu (ve srovnání s lekárnami) a kvalitou nejsou nijak horší.

Třeba právě ten Islandský lišejník, já sama bych ho asi minula, ale díky Mitsuuko a jejím doporučením jak na bacilky ZDE, jsem se dozvěděla o jeho existenci a hned jsem si ho pořídila. Trochu jsem se bála chuti, ale protože obsahuje olej z máty, tak chutná především po mátě, a to já můžu :-).
Každopádně se podívám příště i po tom druhu, o kterém psala výše Lucka.




Další věcičku, kterou pro mě Míša Mitsuuko objevila, a byla tak strašně hodná, že mi ji i poslala, když jsem stonala,  jsou šalvějové bonbónky, jak jinak než z dm.


Se šalvějí to máme spolu tak na půl - já uznávám její mimořádné účinky při kloktání a léčbě ran v ústech (i zoubků), ale chuťově to není pro mě hitparáda, třeba do jídla bych si ji nedala. Ale tyto bonbóny jsou ty nejlepší šalvějovky, co jsem kdy měla  - chuťově jsou tak výborné, že do mě zahučely ani nevím jak, a bylo mi líto, že jich v sáčku není víc. 
Ale cena je tak super - cca 22 Kč, že jsem si je šla ihned koupit znovu.

A když už jsem u té šalvěje, tak na kloktání při bolestech krku či zánětech dásní atd. je nenahraditelná a já mám vždycky doma sypanou verzi.


Nechybí ani hřebíčkový olej, ten má ty správné grády, když bolí zoubek, ale musí se s ním opatrně, protože vysušuje pokožku (tak opatrně na postřísnění třeba koutků úst), super je taky na kloktání při bolesti v krku, to sahám jen po něm, naředím vodou a jedem....jako s medem :-)


A další doplněk stravy, který bych taky chtěla zmínit a je důležitý jako prevence
 i jako podpůrná léčba je  zlatý antioxidat - vitamín C, známý to zabiják bacilů. 


Opět nakupuju v dm a jen ten v práškové formě, stojí 54 Kč a troufám si říct, že takto je ideálně a okamžitě vstřebáván.
Poslední dobou já i moje děti, užíváme tento preparát každé ráno - sypnem malilinkou naběrajdu (která je přiložena) do teplé (ne horké) vody a vypijeme (možno nahradit citronem samozřejmě).
Hodně se mi ale osvědčil i starý známý Celaskon z lékárny. 
A nezapomeňte, že nemá smysl do sebe narvat najednou pětistovku Céčka, 
tělo to stejně nevyužije a pošle to potrubím z těla ven. 
Je lepší si denní dávky rozdělit do celého dne cca po 50 - 100mg, 
proto jsem si vždycky kupovala Celaskon 250 mg a rozdělila si tabletku na půl. 
Při práškové variantě je dávkování ještě příjemnější. 
Navíc mě se úplně úžasně osvědčil, když je mi těžko od žaludku - jako nepřežírám se, ale občas sním něco těžšího na noc a pak jdu spát a najednou se probudím
 s nepříjemnou těžkostí kolem žaludku nebo dokonce až pocitem na zvracení - 
Céčko mě vždycky spolehlivě z toho stavu dostane 
(pokud to tedy není viróza nebo nějaký jiný hnus).....
Prostě na trávení ideál, ale samozřejmě ne pokud trpíte na překyselení žaludku, 
že jo - to je ten opačný stav...:-)

Z bylinek bych taky chtěla pár specialitek vyzdvihnout. 
Mám takové, které používám především v těch vyhrocených dnech a takové, které užívám dlouhodobě a preventivně.


Základem mého pravidelného pitného režimu od podzimu do pozdního jara je:
šípek, rakytník a zázvor - nejlépe zkombinované spolu nebo i na střídačku...

O zázvoru speciálně Lucka psala také. 
Když mám opravdu vypjaté období a vím, že na mě něco leze, vynechám "slabý" kupovaný zázvorový čaj a najíždím na pořádnou dávku čerstvého kořene zázvoru. 
Už několikrát se mi osvědčilo, že popíjením litru tohoto čaje denně se mi nachlazení podařilo urychleně vyléčit nebo se vůbec nerozvinulo...
Zázvor má totiž zahřívací schopnosti, bije bacily po hlavě palicí, krásně pálí, takže vypálí všecky ty mršky ze sliznice, navíc také velmi dobře působí na trávení...


Zázvor se opravdu musí nastrouhat na struhadle, zkoušela jsem ho jednou z lenosti nakrájet, ale ten efekt tam zdaleka není. Když doma není med, zasypu třtinovým cukrem a ještě pro lepší chuť dodám 2 pytlíčky šípkového čaje a po vychladnutí ochutím citrónem...


Šípek nemusím nijak představovat, to je plod nacpaný tolika vitamíny, že i v kosmetice Vám udělá skvělou službu na pleti v podobě vzácného šípkové oleje, nebo šípková marmeláda jééé.
Samozřejmě je ideální nasbírat si vlastnoručně šípky na podzim, já se o to snažím, někdy se mi to zadaří někdy ne. Ale rozdíl na 100% poznáte. Čaj z celých plodů šípků je chutí tak výrazný a má výborné medové podtóny, které v drceném čaji z obchodu nehledejte.


Ale z celých plodů šípků neuděláte čaj tak, že je jen zalijete a necháte vyluhovat,
 to byste z plodu nedostali nic, jen slabě obarvenou vodu, je třeba šoupnout šípky do hrnce se studenou vodou a nechat zavařit, ale dál už nevařit, pak už se ztrácejí hodnotné vitamíny - a nejlépe nechte ještě stát přes noc na sporáku a ráno máte šípkovou lahodu a už jen mírně přihřejete.
Mňam!

Rakytník je další vitamínová bomba, jen si dávejte opravdu pozor na jeho procentuální zastoupení v čaji. Koncentrovaný rakytník můžete koupit i v sirupu, který já koupila dceři jako podpůrný prostředek na posílení imunity...

Tento od páně Grešíka stojí 89 Kč.

Květy černého bezu jsou velmi aromatické a každému nemusí vonět, ale mají skvělé účinky právě ve spojení s dalšími bylinkami na dýchací cesty....např. jitrocelem, diviznou, prvosenkou jarní, sedmikráskou či violkou - já si z těchto bylin míchám čaje sama, ale určitě sežene i chutné čaje proti kašli právě s těmito bylinami...


Jitrocelový sirup u nás nikdy nechybí, jednu dobu jsem si ho vyráběla i sama, protože jsme měli vysokou spotřebu, ale už to nestíhám. 
Jitrocel je v boji s kašlem neocenitelný bojovník

Květy černého bezu taky skvěle fungují ve spojení s tymiánem, který má silné dezinfekční účinky a dokáže pomáhat organismu zvládat zvýšenou teplotu, takže určitě nepodceňujme naše kuchyňské koření v boji s bacily - tymián a oregáno je "must have" a jsou to skvělí bojovníci, kteří u nás nikdy nechybí.
Pokud nejste žádní míchači, tak určitě koupíte i hotové čaje s obsahem těchto bylin, jeden, 
o kterém vím, že tyto byliny obsahuje, je osvědčený Teekane Nachlazení...


A toto povídání o boji s bacily bych chtěla ukončit ještě dovětkem, že proti bacilům se dá samozřejmě bojovat preventivně vhodnou stravou, ale to už by se nám tento článek protáhl do velikosti XXL, takže jen drobnost - česnek a nať petržele....ty u mě doma nesmí chybět - česnek silně antibiotický a petržel plná vitamínů..Vhodné ingredience na pomazánky a dipy..., do polévek atd.


No, jak tak koukám, tak náš dvojitý článek s Luckou je stejně dlouhý jako čtrnáct dní před výplatou. 
Ale přesto doufám, že jste si v tom výčtu něco pro sebe našli, nebo jste si jen potvrdili, že používáme podobné léčiva...navíc se tady dost často některé objevovaly dvakrát...
Ale už mám zkušenost, že i když mám plno různých tipů a fint, tak když onemocním, tak si na některé nevzpomenu a takto je mít pohromadě je docela praktické :-)

Takže Vám přeji hodně zdraví, krásný slunečný víkend 
a budeme s Luckou těšit na Vaše komentáře a tipy, 
jakými zbraněmi valčíte s bacily Vy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate