čtvrtek 26. prosince 2013

Vánoční tag podle eM

Zdravím Vás všechny ve sváteční dny,

doufám, že si užíváte krásné vánoční dny plné pohodičky, radosti z dárků a také pospolitosti s Vašimi milými.

 Já konečně taky zpomalila a užívám si hlavně klidu, protože týden před samými svátky byl opravdu hektický....
Teď už jen gaučuju s kocourky a koukám nonstop na pohádky...,
 no a u toho jsem napsala tento vánoční tag. 
Zahlédla jsem ho v různých obměnách na blozích už před vánoci a připadalo mi, že bude právě vhodný na tyto dny - 
protože o čem jiném psát o svátcích než o svátcích :-).
Takhle Vám můžu malinko přiblížit, jak prožívám vánoce já a můžeme si takhle spolu popovídat v komentářích a porovnat, co máme společné a co třeba rozdílné. V každé rodině jsou jiné zvyky, každý svátky prožívá trošku jinak a myslím, že je to fajn - hlavně to musí všem vyhovovat :-)1. Jaké jsou tvoje nejoblíbenější vůně v tomto období?V období vánoc mám nejraději ty vůně, které jsou asi spojené s vánoci tak nějak všeobecně. Určitě mám nejradši vůni pečeného cukroví, to je ta nejhezčí vůně a pak také vůni pomeranče. Suším si pomeranče na radiátoru, aby tak provoněl celý byt....No a další vůně, které mám spojené s vánoci jsou jednoznačně skořice, badyán a vanilka...prostě samé jedlé vůně...2. Vyrábíš si svůj vlastní adventní věnec, nebo si ho kupuješ?
Adventní věnec si zdobím sama. Koupila jsem si už před lety základ z umělých větviček a ten každý rok trochu jinak ozdobím a věším na hlavní dveře.Na stole nám o adventu svítí svíčky na svícnu ve tvaru listu.3. Jaké barvy oblečení nosíš v zimě nejraději?
Nosím nejraději vínově červenou a malinovou, ale také tyrkysovou..... no a tuto zimu jaksi "předvídatelně" i černou, 
kterou v jiné roční období nosím velmi málo......
(asi potřeba jakéhosi "uzemnění :-)
A když si to tak uvědomuji, tak na toto téma jsem napsala celý článek kdysi na začátku roku - můžete juknout TADY

4. Chodíš raději na procházky nebo jsi doma zachumlaná v dece s teplým čajem?


Tak už z této fotky je odpověď více než jasná. Aktuálně opravdu nejraději lenoším pod dekou s hrnkem dobrého čaje a s kocourky, kteří mě zahřívají...
Procházky mám také ráda a když na ně chodím, tak většinou za účelem úlovků nějakých fotek. 
Pravda, letos to počasí vypadá jak ve středozemí a je velmi teplé, ale i tak raději zatím trávím dny za "bukem" teda lépe řečeno za vánočním stromkem.


Shelly alias moje živá zahřívací "láhev" u nohou :-)

5. Když jsi byla malá věřila jsi na Ježíška?

No jasně, to by jinak nešlo. Sice si neuvědomuju, kdy tahle víra skončila či jak jsem byla uvedena v realitu, že dárky nosí vlastně rodiče....ale spíše si vzpomínám právě na tu dobu, kdy se otvíralo okno na štědrý večer, aby Ježíšek mohl oknem donést dárky...

Bylo to zahalené tím tajemstvím, které jsem pak ráda předávala svým dcerám. Ty už samozřejmě taky ví, kdo doopravdy nosí dárky. Ale věřit na Ježíška je tak hezké, že na něho věříme vlastně dodnes :-)

6. Jaké čaje máš v zimě nejraději? Co dalšího piješ v mrazivém období?
V zimě mám nejradši zahřívací čaj a to zázvorový, který momentálně pilně vylepšuju slivovicí :-). Také mám moc ráda šípkový a klidně to kombinuji...taky mě baví různé směsi se skořicí nebo čaj a la svařák 
a spol...Třeba tyhle čajíčky mi přišly poštou od milé Alis...
......to je pak vánoční čaj o páté jedna báseň :-)Samozřejmě stylový hrnek se sobem a med do čaje (a slivovice !-)
nesmí chybět.. A kdo ještě nesmí chybět je pan Earl Grey a skvělý výběr černý čajů, který jsem dostala k vánocům od milé Nikolky....
Tyhle čajíky mi skvěle zpříjemňují rána a snídaně. Takovýto výběr jsem u nás nikde nezahlídla, o to jsem raději, že si ke mě našel cestu.


7. Jak vypadá tvůj Štědrý den? Co si dáváš ke štědrovečerní večeři?Štědrý den u nás to je prostě pohodička a povalování se na gauči u stromku a sledování pohádek a uždibování cukroví...i Shelly tuto tradici velmi rychle pojal za svou :-).Ke svátečnímu obědu už tradičně několik let připravuji jáhelník se sušenými švestkami a brusinkami. 
Je to takové lehké sladké jídlo, a když jsem ho udělala poprvé, tak slavilo takový úspěch, že se  z něj ihned stala tradice..


A zde je pro Vás recept na Vánoční jáhelník podle eM pro Evelínku a všechny ostatní, kdo by ho chtěli někdy zkusit.
Potřebujeme:
200 g jáhel (neobsahují lepek)
400 ml mléka
2 vejce
4 lžíce cukru (může být i více pokud máte rádi více sladké)
vanilkový lusk
sušené švestky a brusinky či jiné sušené ovoce, které máte rádi 
(množství dle oka a chuti !-)

Jáhly propláchneme v teplé vodě a dáme vařit v mléce, občas zamíchejte, až jáhly nabobtnají a nasají mléko cca po 15-20 minutách stáhněte z ohně.
Žloutky utřete s cukrem a zamíchejte do jáhel, seškrábejte vnitřek vanilkového lusku a taky přidejte do jáhlové směsi. Bílky ušlehejte a tuhý sníh přidejte opět do jáhlové hmoty, hmota bude potom pěkně nadýchaná, na konec přidejte na menší kousky nakrájené sušené ovoce (předtím raději ovoce propláchněte teplou vodou, většinou bývá ošetřeno siřením) a jemně zamíchejte.
Jáhlovou směs dejte do zapékací misky (vymazanou máslem) a pečte v předehřáté troubě na slabší plamen cca 20 min. 
Nechte pak chvíli vychladnout a můžete servírovat.Po jáhelníku se opět debužíruje a sledují se pohádky.
 Pak můj muž začne smažit řízky a to už se přiblíží hodina Ježíška. 
Ke štědrovečerní večeři se u nás podává polévka kulajda, tuto tradici jsme si vymysleli s mužem, když jsme začali slavit vánoce spolu sami, protože tuhle polévku máme nejraději... a naše děti se na ni taky vždycky těší. 
Pak je klasický kuřecí řízek, protože ryby moc nevyhledáváme (obzvlášť já)
 a kapra s jeho 99 kostmi  jsme si užili v dětství tolik, že v tom neshledáváme žádnou radostnou tradici....
Klasický bramborový salát také nesmí chybět. 
Vánoční menu připravuje tradičně můj muž....
(hurrá, ostatní vánoční logistiku mám totiž na starosti já !-)


No a pak zazvoní zvonec......a pohádky začínají.....teda nejdříve zvoneček zve k vánočnímu stromečku a rozdáváme si dárečky.
 A letos byl u stromečku první Shelly :-)


....a Macík pro jistotu rovnou u stromečku spal a hlídal ho do našeho příchodu. Co kdyby to Ježíšek nějak popletl, tak na to náš kocouří dědeček raději sám "dohlídnul"....A když jsou všechny dárečky u svých majitelů, tak pak se všichni díváme na novou pohádku, kterou dávají v 19.00, a přitom se pak zase zobe cukroví a popíjí...8. Pečeš cukroví sama a kolik druhů? Jaké je Tvé nejoblíbenější cukroví?

Jo,jó sama si sama peču. Teda abych byla přesná - zdaleka ne sama, mám dvě velké a moc šikovné pomocnice - mé dcery. Díky nim, zmákneme klíďo sedm druhů během posledního víkendu před vánocemi...


Shelly pilně dohlížel na celý proces, všechno ochutnával, očuchával, vylizoval misky po těstě....prostě vánoční pečení si nemohl nechat ujít...Když to tak počítám tak jsme letos zvládly dokonce druhů 8, včetně salámku, který mám asi nejradši a který se nějak na fotku nedostal. Také mám strašně ráda klasické vanilkové rohlíčky z vlašských ořechů a vůbec všechno ořechové cukroví...prostě, co vidíte na těchto fotkách, to mám ráda :-))

9. Kdy zdobíš stromeček a jaký styl ozdob máš ráda?
Stromeček už léta zdobí moje dcery. Když byly malé, tak se stromeček zdobil už na Mikuláše, protože ho strašně chtěly. A jak děti rostly, tak se začal stromeček zdobit čím dál později až se nakonec zdobí většinou den před štědrým dnem - jako letos.
Co jsem začala žít se svým mužem a slavili jsme vánoce spolu sami, tak jsem se nadchla pro slaměné ozdoby, mašličky a takové ty "rustikální" ozdoby. První stromeček jsme měli v Praze a já strašně ráda nakupovala tyto ozdoby na vánočním trhu. A každý rok přikupuji nějakou novou ozdobu.....
Vánoční barevná kombinace pro mě přichází v úvahu jen červená, zelená a zlatá - tuhle kombinaci miluju a tak se objevuje na stromečku, na adventním věnci, na prostírání.......


A letos jsem dostala krásné háčkované ozdoby, které moc obdivuji.
Vyrobila je moc šikovná Alis z Jedlíkova vaření a udělala mi velkou radost...
Tak nakonec u nás přece jen sněžily "háčkované vločky" :-)
10. Máš raději zimu nebo léto? Co se ti na zimě líbí nejvíce a co nejméně?
Tak upřímně, zimu ráda nemám. Ale líbí se mi zatím ta letošní extrémně teplá. Co se mě týče, sníh nepotřebuji a mrazy taky ne...
I když uznávám, že zasněžená a ztichlá krajina má něco do sebe....něco romantického.
Na zimě mám nejraději vánoce, vánoční dovolenou a prostě svátky klidu.
Co nemám vůbec ráda v zimě a trpím tím, je nedostatek světla. 
Proto je odpověď nasnadě: mám raději léto, protože je spousta světla a spousta tepla.


A jak byste na otázky odpověděli Vy?
 Budu ráda, když mi napíšete, jak trávíte vánoce u Vás doma.

Mějte se krásně a užívejte si sváteční pohodu!22 komentářů:

 1. Dýchá z toho pohoda, tak ať vám v rodinném kruhu takhle pěkně pokračuje. :-) Děkuji i za tvůj adventní fotokalendář, muselo být těžké vymýšlet každý den nový námět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc za přání Barb! Přeji Ti taky hlavně pohodičku a hezké volné dny....Jsem moc ráda, že se Ti líbil i kalendář. Máš pravdu, chvílema to nebyla žádná legrace :-) a říkala jsem si, že jsem si na sebe ušila bič, ale zas tvořit trošku pod tlakem taky není špatné - vůbec nejtěžší bylo v čas každý den uveřejnit fotku a nevynechat !-). Měj se krásně.

   Vymazat
 2. To bylo milé počtení. :) U nás to letos všechno proběhlo v klidném duchu, a za to jsem ráda. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá An jsem ráda, že se Ti článek líbil a že sis užila hlavně klid, to je super.....já to vidím stejně, že jsem také za ten klid moc ráda :-)

   Vymazat
 3. Ježiš, to je tak krásný. A Ty jseš moc šikovná, když toho stíháš tolik.
  Já slavím Vánoce každoročně s našima, je to taky hodně tradiční a taky krásné. V Holanďanově rodině se Vánoce vždycky bojkotovaly, a tak je občas těžký navodit vánoční atmosféru...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lucie díky moc, jsi hrozně milá! :-D No sice stíhám, ale chvílema už jsem z toho byla skoro šílená....tak teď už si vyloženě užívám to nicnedělání :-).....Rozumím, když někdo vánoce bojkotuje, tak se to hůř láme...a copak v holandsku nemaj rádi tydle svátky? Je super, že si to užíváš aspoň s Vašima a že máte taky krásné tradice....

   Vymazat
 4. Sheldor je teda model! A ta Tvoje výzdoba a stromek.. to je nádhera :o)
  A je vidět, že si to umíš užít v klidu, tak jak to má být.. já se 24. vzbudila s bolením v krku a rýbou, tak se prolévám zázvorovým čajem dle Tvého receptu :o) akorát s whisky místo slivovice, páč slivka došla.. a díky tomu mám fakt veselé vánoce :o)) a musím říct, že je to mok tuze chutný a léčivý :o)))
  A není nad živý termofor.. Ferda se této role ujal k mé plné spokojenosti a i v tuhle chvíli mi leží na klíně a sladce chrupká :o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé Enko díky moc, to víš, Sheldor je fotogenický a foťák ho miluje :-)). To jsem ráda, že se Ti líbí stromek i výzdoba a la venkov hihi....Tak Ty Zlatí marodíš, no toto, ale jdeš na to dobře - tenhle "likér" Tě vykurýruje, a ono je to fuk, čím to vostříš jestli slivkou nebo whiskou.....!-D - tak ať jsi brzy v pohodě!!!!. Souhlasím, i já mám hodně veselé vánoce, protože ten čaj popíjím tak nějak celý den haha....No loni jsem ho neužívala preventivně a chytla jsem o vánocích jakýsi hnusný bacil, toš si to letos vynahrazuju :-).....A je super, že Fernando Tě poctivě zahřívá, Sheldor teď zrovna šmejdí, co by zblajzl...zase :-))

   Vymazat
 5. Ahoj eM, tak vidím, že vše je v naprosté dokonalosti a zasloužená odměna a odpočinek po několika rychlíkových týdnech nastaly:) Atmosféru máte nádhernou a živý termofor závidím. U nás by se sice taky jedna adeptka našla, ale ta do postele ani na gauč nesmí, tkaže si musím vystačit s klasickým. Čaj se slivovicí přidám, už jen pro tu atmosféru, když už ne pro to počasí:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj milá tutto, je to tak, už ten klid byl potřeba :-)...Doufám, že jste taky krásně oslavily vánoce i narozeniny a užíváš si lenošení a zasloužené dovolené....Čaj se slivovicí doporučuji, já popíjím pravidelně a preventivně proti nemocem :-).....Krásné klidné dny přeji!!!

   Vymazat
 6. Milá eM, koukám, že jsme každá odpovídala asi na jiný tag :-) Ale to samozřejmě vůbec nevadí! Moc krásně jsem si u tebe početla a odpočinula si u hrníčku mátového čaje, moc děkuju! Mě osobně mi moc zajímal recept na jáhelník, z fotky vypadá teda moc krásně a věřím, že na chuť byl ještě lepší :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já Evelínko myslela na to samé, když jsem četla ten Tvůj, ale moc se mi líbil a úplně jsem Tě v tom pyžámku u pohádek viděla :-)...a hlavně jsem si taky při čtení skvěle odpočinula....Jéé tak Tebe zaujal jáhelník, to mám radost - tak to Ti recept do článku dopíšu :-)) a určitě dej vědět jestli jsi ho zkusila. Naše děti ho chtějí i jindy než na vánoce - vlastně je to taková "lepší" pečená kaše :-) zjednodušeně řečeno...tak já jdu na ten recept. Měj se krásně!!!!

   Vymazat
  2. Moc děkuji za recept, jsi zlatíčko! Mám ho opsaný a myslím, že vím, s čím budu zítra experimentovat :-) Moc děkuju! Jen malinká poznámka - sušené ovoce bývá ošetřeno ne syřením, ale "sířením" - oxidem siřičitým, aby déle vydrželo a nenapadaly ho např. plísně. Ale to je jen moje deformace ze školy, kterou jsem studovala :-) Měj krásnou sobotu, eM!

   Vymazat
  3. Ha Evelínko, děkuji za poznámku, koukám, že jsem tam teda narvala hrubku :-D, hnedka to mažu opravit....Tak ať se experiment vydaří! Děkuju moc za přání a Tobě také přeju pohodový víkend!

   Vymazat
 7. Já teda nepeču, u nás se cukroví totiž prakticky nejí. A k večeři máme tradičně smaženou vinnou klobásu. Ryby totiž taky nemusím (ne, že bych je vyloženě nejedla, ale nepochutnám si, což teda od štědrovečerní večeře očekávám). :-) Stromeček s maminkou zdobíme až na Štědrý den a vždycky si hrozně užíváme jeho pečlivé vyladění. A já už několik let vytrvale prosazuju, že chci fialovou výzdobu. Červenozlatou kombinaci ráda nemám. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak vidíš Aailyyn, my dvě jsme důkazem jak odlišné mohou být vánoční zvyky a tradice v rodinnách :-))....Hm, tak toho pečení se prostě nesetřepu, protože u nás se cukroví jí ve velkém :-), ale letos jsem ho upekla tak pozdě, že mi to nestihli hned sníst, takže jsem ráda :-)....A třeba vánočku nebo jiné "pečivo" taky nepečete? Vinnou klobásu mám já spojenou s velikonoci, ale tuším, že snad v Německu ? je toto klasický zvyk, takže mě to ani nepřekvapuje, i když jsem zatím neznala nikoho kdo by ji měl na večeři - tak jsi zatím jediná :-).....I s tou výzdobou to máme úplně jinak, třeba fialová je dle mého velice luxusní, ale mě se líbí u jiných, doma prostě stejně skončím u té klasiky :-)

   Vymazat
  2. Já už několik let chci fialovou na výzdobu a na věnec hlavně (i když stromeček k tomu tak nějak přísluší, protože míváme všechno do stejné barvy). Fialová je totiž, pokud vím, liturgickou barvou Adventu. Červenozlatá kombinace žádný takový důvod nemá. Jestliže je mi to známo správně, tak ty nejslavnostnější barvy jsou teda zlatá, ale bílá, ale je teda otázkou, jestli vrcholem Vánoc vůbec po správnosti je 24. prosinec, abychom mu přisoudili tyhle barvy. Pro nás jo, protože večeře a dárky, ale jinak se Ježíš narodil až 25. (já nejsem věřící, ale vzhledem k tomu, že mám blízko k historii, mě tradice z profesionálního hlediska zajímají, zajímají mě jejich kořeny).
   Vánočku taky ne, protože s kynutým těstem umí pracovat jedině moje babička, už ani mamka ne. A přiznám se, že vánočku já osobně třeba odmala nerada. (Ač jsem dřív sladké jedla, tak vánočku nikdy. Přišlo mi to jako chuťově o ničem, prostě kus suchého těsta.) U nás si potrpíme spíš na slaná jídla jako obložené chlebíčky. :-)
   Zvyk s klobásou si nesu ze svojí rodiny už od prarodičů, od kterých to převzala moje mamka. Vím, že kde se nejí ryby (nebo jim vadí ta příprava, ona, když se ryba nepřipraví úplně zkušenou rukou, je cítit), tak často řízek (i když nerozumím tomu, proč by mnozí vepřový do pusy nevzali, mezi kuřecím a vepřovým nevidím osobně rozdíl) nebo filé, kdo ryby ano, ale zase kosti. Zejména s malým dítětem musí být kapr a kopec kostí v něm ke štědrovečerní večeři zážitek, no. :-D
   Hmmm, ad ty zvyklosti, tak na Velikonoce je to nádivka, ne? Tyhle dva hlavní křesťanské svátky budou obsahovat na jídelníčku buď rybu nebo bezmasá jídla, protože ryba se jako maso nebrala, tak to mohl být postní pokrm.

   Vymazat
  3. Tak je vidět, že pozadí svátků a vůbec historický kontext máš v malíku, v tomhle se já vůbec netroufám pouštět do nějakých rozprav, protože historie jde mimo mě :-). Jediné, co vím je, že právě ta fialová barva byla tak vzácná, že ji nosili jen králové a kněží, že je to barva duchovna a tak, ale spíše na to nahlížím právě z té strany umění, tak tady opravdu nemůžu přispět něčím do diskuze...Já taky říkám, že ryba se musí umět udělat, a třeba pro mě je jedno jestli vepřový nebo kuřecí řízek, ale naše děti to kupodivu poznají a dost rozlišují a u nich vyhrává ten kuřecí :-D....Ani nemůžu říct, že bych byla nějaký fakt tradiční člověk, prostě si dělám ty tradice jak vyhovují mě a mé rodině....třeba vím, že na Velikonoce má být ta nádivka, ale u nás se to nikdy nedělalo ani když jsem byla malá.....a protože nejsem ani příslušníkem nějaké církve a nebyla jsem v tom vychovaná, tak možná budu působit v tomhle jako spíš ignorant, ale jsem z těch, co žijí a nechávají žít a každý by to fakt měl mít tak jak ho to baví. Proč bys měla jíst vánočku, když Ti nechutná anebo když někdo chce kapra, tak ať ho má. Spíš mi vadí, že se celkově z vánoc dělá především byznys a je to důvod ke "skupování" všeho, přejídání se....a tak nějak to, že se lidi po roce zase sejdou a mají se rádi, jde tak nějak mimo....viz, když jsem uvízla v koloně v našem miniměstě a všechny supermarkety byly narvané....já to den před ježíškem naivně nedomyslela a jela dokoupit nějaké chybějící ingredience a jen jsem zas narazila na davy nakupujících lidí.....

   Vymazat
  4. Mě jen jako historika trochu víc baví rozkrývat to pozadí, co děláme a proč děláme. Hodně lidí se ohání tím, že tradice a tak se to teda bude dodržovat. A přitom naše tradice, to, co známe my, protože to dělaly naše babičky, prababičky, pouhých pár generací zpátky, to je vlastně v kontextu dějin nic. Takže nakonec já vůbec nejsem proti tomu, aby si každý ozdobil na Vánoce třeba fíkus a klidně nejedl rybu, když mu nechutná. Udělejme si tradice třeba vlastní, ve svojí rodině, předávané našim potomkům. Souhlasím, že ať bude člověk jíst třeba řízek, mělo by mu to být příjemný a svátky by rozhodně neměly být hekticky slavená povinnost. Dělat něco, co nám nevyhovuje s poukazem na to, že se to tak má, je to tradice, dělají to všichni, to je prostě blbost. Berme svátky třeba jako příležitost k tomu se setkat s lidma, se kterýma není příležitost se vidět během roku (mám poměrně rozvětvenou rodinu a tak v tomhle sváteční dny bohatě využívám) a vůbec to beru jako příležitost jak se se zbytkem rodiny dívat na pohádky a poklábosit, protože jestli se v klidu sejdeme tak u víkendové snídaně, než se rozutečeme za povinnostmi? To je málo. Není potřeba se stresovat, že není nakoupeno, navařeno, naklizeno. Místo toho je fajn třeba naslouchat svým nejbližším a pod tím stromkem jim fakt zkusit udělat radost. Obecně se neumíme radovat z maličkostí, proč to nezkusit o svátcích. Však fakt nemusejí pod stromkem nutně být dary za tisíce. Drobnosti potěší, ne že ne a ještě dvojnásob potěší, že si někdo pamatoval, že jste si přáli zrovna třeba tuhle šálu, protože se vám líbila a o její hodnotu tu jde až v poslední řadě. :-)

   Vymazat
  5. Tak v tomhle si opravdu skvěle rozumíme, Tvůj komentář bych mohla podepsat v plném rozsahu jak vystihuje přesně to, oč by mělo jít především - jasně svátky jsou právě sváteční dny, kdy člověk dělá něco, na co třeba v běhu běžných dní není čas, pořádně se zastavit, pobýt s milými, nehonit se pořád za prací atd...já si to teď vyloženě užívám, že sedím s dětmi i s mužem u pohádky u telky a to jinak během roku telku vůbec nezapínám (teda naše děti jo, ale my ne...:-))...Ani já nejsem příznivcem ohromovat se pod stromkem dárkama za velký peníze, bohužel znám i lidi, co takhle fungují...ale všichni si určitě zapamatujeme ten dárek, kdy nám někdo daroval něco, o čem jsme se třeba zmínili a tak.....Tak hlavně ať si užíváš ty hezké dny se svou rodinou. Mě samotnou trochu mrzí, že nějak nemám kapacitu více studovat dějiny (spíš mě zajímají ty dějiny umění)....aby člověk věci třeba dokázal chápat v širším kontextu. Z vlastní zkušenosti vím, že člověk musí poznat svou minulost a třeba své předky a jejich příběhy, aby pochopil odkud pochází, kdo a co ho formovalo, proč je tak to či ono...

   Vymazat
  6. Vystudovala jsem v podstatě kulturní dějiny (miluju umění) a tak mě to paradoxně přimělo spoustu věcí nedělat, protože to považuju za zbytečné. Hlouběji chápu svou současnost, to, co se kolem mě děje a tak dělám jen to, co pro mě má smysl.
   Navíc tím, že jsem studovala historii, tak i chápu dějiny jako živý, měnící se organismus a vůbec nejsem proti tomu třeba zrovna ty Vánoce přetočit úplně naruby. Když to někdo chce slavit jako pyžamovou party s punčem v ruce bez uklízení, stromku a kapra, tak do toho. Jestli jedno pojetí není a nemá být životaschopné, no tak není, nekonzervujme to, změňme to. Pokud se obejdete bez Betlémů a Ježíška, tak co s tím. Však o rekvizitách to není.
   A ad ta rodinná svornost, jasně, je krásný, když to člověk má s KÝM slavit. Děti, rodiče, partner, příbuzní. A když ne, proč svátky pojímat jako nutnou návštěvu protivné tety Jarči, kam se jednou do roka MUSÍ, protože jsou svátky, blabla, co by si kdo pomyslel nebo řekl. Tohle mi taky nepřijde nutný, nemusíme kolem sebe nutně šířit všeobjímající lásku k bližnímu, když to tak nevnímáme. Jestli chce někdo Vánoce slavit sám a dojít si třeba do solárka, protože se chce rozmazlovat, jasně, všema deseti.
   Hodně lidí je trochu ve vleku "běhu času", je nešťastných, uspěchaných, vystresovaných. Dokola jen nadává, co všechno musí, jak je nutné tohle stihnout, tamto zvládnout, tohle se nedá, ono nestíhám, tamto je špatně. Změňme to, naučme se žít si po svém, radovat se z drobností.

   Vymazat
  7. Máš pravdu, spoustu lidí minulost svazuje, nedokáží odhodit svoje zvyky, které jsou spíše zlozvyky a zkusit se podívat na život jinak - a jen proto, že se "to" tak dělá a všichni to tak dělají, udržují už vlastně věci ze setrvačnosti a třeba se i bojí věci udělat jinak - svěžeji. Teda pyžamová party s punčem mě nadchla :-)).
   Dějiny umění mám strašně ráda a protože jsem neměla příležitost je studovat a spíš tahle láska přišla trochu až s věkem, tak se tomu aspoň občas věnuji ve volném čase....Kulturní dějiny musí být také hrozně zajímavé, protože i když si to spousta lidí nepřizná právě kultura nás formuje - náš vkus, naše preference....bohužel v tomto státě mi dost přijde, že se toto neustále podceńuje.....Já tomu osobně říkám "kultura za pět set" :-)...prostě masová kultura, z které je mi dost smutno,a proto jsem ráda, když potkávám lidi, kteří dokáží ocenit umění, uvažovat o něm i o životě samostatně....
   A k těm svátkům, určitě máš pravdu, že o svátcích by člověk měl trávit čas s tím, s kým je mu fajn a ne z povinnosti, pro mě je to čas, kdy se sejdu s přáteli, s kterými se nevídám často, protože se říká že přátelé jsou příbuzní, které jsme si vybrali sami :-)

   Vymazat

Děkuji Vám všem za zastavení a že věnujete svůj čas napsání komentáře. Moc mě taková zpětná vazba těší!!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate