středa 5. března 2014

eM fotografuje: Předjaří

Někdy mám pocit v tom našem údolí, že se nemůžu nadechnout a dusím se. 

Tolik duší namačkaných na sebe na malém prostoru, lidi co milujou a nenávidí, ustrašení, nervózní, lidi unavení z konfrontací s vlastním životem a životem ostatních, neuspokojení, otrávení z deziluzí a potlačených tužeb, uondaní z honby za každodenním chlebem, z toho že nedokážou naplnit očekávání ostatních, ztracení sami sobě i svým blízkým a neschopní nadhledu.....
Pak nastane ta chvíle, kdy cítím nevyhnutelně, že musím vzít nohy na ramena anebo skočím do auta a prchám na blízký "kopec" - nejlépe cestou, kde vím, že nepotkám moc lidí...
Na chvíli nežít žádné interakce, reakce či konfrontace.....
Najednou je ze mě asociál toužící po samotě a konverzaci s matkou přírodou, po útěše a utvrzení, že nejsem ztracená sama sobě...


Příroda je přímočará bez postranních úmyslů, to lidi mají tendenci všechno komplikovat a být pokrytečtí....

Tam nahoře je najednou čistý, syrový vzduch a spousta prostoru a moje duše zhluboka dýchá a já rozmachuju ruce a užívám si pohled pro bohy, kam oko dohlédne, do širokých prostor někde za nebem...... Zase potkávám samu sebe, cítím, že moje duševní vodováha se naklání do správné polohy.... 

A pak vezmu foťák a snažím se zachytit ten prchavý okamžik, snažím se vyjádřit v obrazech tuto chvíli. 
Obrazy jsou odrazem toho, co zrovna cítím....
Snažím se zachytit předjarní světlo, kontrast mezi blízkým a vzdáleným, mezi světlem a stínem, počítám na obloze ovečky a lovím je objektivem, těším se z malých poupat, která jsou symbolem znovuzrození, nového cyklu, do kterého všichni opět vkládáme své naděje......


A pak, když je moje duše okysličená a nasycená čerstvým vzduchem, můžu zase sejít do údolí a pokračovat
ve své cestě.....
Protože už vím, co dělat, až budu mít zase pocit, že se topím - stačí jen vyplout na hladinu a nasát životadárný vzduch....rozhodit ruce a obejmout v duchu celý svět, poděkovat matce přírodě, která nás živí a má s námi nekonečnou trpělivost a bezpodmínečně nás všechny miluje.....nehledě na to, jestli si to zasloužíme nebo ne.....protože všichni jsme její děti......25 komentářů:

 1. zase raz si pohladila dušu krásnymi fotkami.poezia dakujem

  OdpovědětVymazat
 2. Lépe bych to asi neřekla. Jednou za čas (a mnohem méně často než bych chtěla) uteču do přírody... A najednou cítím obrovský pocit úlevy, tento víkend jsem poslouchala kukačku v lužním lese a najednou má člověk skutečně pocit, že se čas pomalu zastavuje... Zkrátka to asi budu muset dělat častěji. :)
  Fotky jsou překrásné. Těším se, co nám přineseš za fotky, až rozkvete i ostatní jarní kvítí. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. An díky, cítím to stejně, dělám to mnohem méně často než bych asi i potřebovala....Najednou člověk vnímá jiné zvuky....a všechno se přesně nějak zpomalí...tak si prostě musíme dát předsevzetí v rámci zachování duševního zdraví !-).....
   Jsem moc ráda, že se Ti obrázky líbí a já už žhavím foťák na všechnu tu kvetoucí krásu :-D

   Vymazat
 3. Nádhera... dneska jsem šla po dlouhé době do práce pěšky (tj. asi 40min. svižně) a po první třetině jsem si začala zpívat - proč to nedělám(e) častěji?! Dříve jsem to dělala v podstatě denně a možná to je klíč mé /bývalé/ duševní rovnováhy a větší stability. Prima místo - kopec - kde není moc lidí!! Pa K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Katuš, díky!!! Tak to musela být fajn procházka, zvlášť tam u Vás. Já to právě taky nechápu, člověk se někdy fakt natrápí než mu docvakne, že by měl zdrhnout anebo jen jít ven...ode všeho na chvíli spočnout...Taky to tak vnímám, že mi to hodně pomáhá a že to fakt musím dělat častěji a ne když už mi "hoří za zadkem" nebo mám fakt pocit dušení, je to prostě nutnost, aby se člověk "nezbláznil" a neměl pocit odcizení sám sobě...:-)
   Ten kopec je úplně super, já doufám, že tam nevtrhne naše "destruktivní brigáda" města, páč oni systematicky likvidujou klidná a tichá místa, je to tu jak na procesí...a kam pak má člověk zdrhat, že :-). Papa

   Vymazat
 4. Ta poslední fotka!!!!! To musíš zvětšit na obraz, to je čistá krása! Až budu bohatá, budeš můj dvorní umělec :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Reni díky fakt.
   Že jo, mě se to strašně líbilo, když jsem viděla ten kousek skla z brýlí ležet na zemi v lese. ......Óó, toš to je poklona!!!!!! Se těším paní, sloužit takovému mecenáši s citem pro věc je radost !-D

   Vymazat
 5. Ty jsi vážně hodně dobrá! Krásné fotografie. Já teda tolik těm fotografiím přírody z technického hlediska nerozumím, jestli je vše, jak má být, ale umělecky tedy můj subjektivní pocit je, že jsou nádherné. Ta poslední je samozřejmě nej. Doufám, že se to ale nestalo tvým brýlím :-)
  Těším se na projížďky na kole v přírodě. Už musím, určitě tento víkend dofouknem duše a jedééém.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martinko děkuji za takovou pochvalu! No já taky nijak zvlášť nevynikám technicky, pořád se učím a většinou tam pak i nějaké chyby najdu, ale to bych nemohla publikovat nic :-)). Třeba teleobjektiv nemám a ten je na tyhle výhledy nejlepší....ale myslím, že foťák udělal maximum :-)...Jsem moc ráda, že na Tebe celkově fotky působí hezky.
   Neboj, moje brýle to nebyly, hodně mě to zaujalo, když jsem viděla ležet to sklíčko v lese a tak jsem prostě musela fotku udělat :-D
   I já ráda jezdím na kole, zatím není kondice nic moc a tak aspoň vyrážím na procházky a pak už jednoho dne hupsnu na to kolo :-). Můj muž má ale velký náskok, už má najeto 200 km.

   Vymazat
 6. AHoj Marci, pořídila jsi nádherné fotky!!! Hotová umělecká dílka. Moc krásně se na ně kouká!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alis moc děkuju, to mě těší, že se Ti fotky líbí :-D. Měj se moc krásně!!!!!

   Vymazat
 7. Jak mě se po tobě Marcelko stýskalo, ještě že mám čas být zase na tvém blogu, kde je tak příjemně :) fotky opět přenádherné, ale ta s tou větvičkou, to je něco. Tu bych si hned pleskla i na pozadí počítače, ať mám hezký den, sotva k němu usednu :)
  S pozdravem Gleys

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi tak strašně milá!!!!! Moc děkuju. A já si říkala, kde ses mi ztratila, no já vím - učení a spol co....
   Jsem opravdu potěšena, že se fotky tak líbí, a hele, klíďo si tu větévku stáhni, pokud Ti nevadí na ni můj copyright !-D...budu ráda, když Tě potěší na Tvém počítači!!!!
   Měj se moc krásně!!!!!!

   Vymazat
 8. Moc hezké fotečky Marcelko, už se těším až si zařádím s foťákem na prckovi. Když byla Baruška štěndo, tak mě to focení tolik nebralo, takže nemám moc štěněčích fotek Barušáčka u Barneyho to hodlám napravit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haničko děkuji, jsem moc ráda, že se Ti líbí. No věřím, že tentokrát si to s foťákem a Barneym vynahradíš stonásobně, to i já teďka i po třičtvrtě roku pořád ráda fotím Sheldu ve všech možných pozicích. Bude to krása a už se na to Tvoje mimi těším!!!

   Vymazat
 9. Jedno velké ACH!! Krása nesmírná potěšila mé oči :o) a ty kytičkové jsou nej! Hernajs už si fakt musím koupit něco jarního v květináči, ale když já vždycky vlezu do drogérky.. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ó děkuji holka moje drahá!!!! Jsem ráda, že jsem mohla potěšit oko Tvé!.....Máš pravdu ty kytičky jsou prostě můj osud a já je mám nejradši!.....Kup Zlato kup! Hned po cestě z drogešky !-)
   Primule mají za tak směšné ceny - vždycky si je kupuju domů, ale pak mě mrzí, že nevydrží, ale musím je koupit aspoň do práce, ať mě v tom hnusném šedu povzbudí...a ještě si brousím zuby na tulipány - dokud jsou k mání....jediné co mě teda fakt štve, že si koupím krásný narcis a pak se obloha zatáhne a já nemám skvělé světlo na focení a než to slunko vyleze, kytky uvadnou....těžký život fotografa :-DD

   Vymazat
 10. Marcelka, napísala si to krásne a veľmi pravdivo! Presne takto to je a ja tiež musím občas utiecť od toho všetkého. Len zo skúsenosti viem, aké je ťažké zachytiť ten okamih foťákom, človek môže robiť, čo chce a z tej fotky to tam jednoducho nevidieť na 100%, ako keď tam stojíš. Ale fotky sú prekrásne a všimni si, ako gradujú, ako sa stupňuje ten prvotný pocit, keď sa ešte očisťuješ z toho všetkého a dávaš to zo seba dolu a následne ako pozvoľna prechádzajú do takých pozitívnejších a tých niekoľko posledných fotiek je už doslova eufória a zhmotnenie pozitívneho myslenia. Úžasné!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moje milá Julinko, je skvělé mít takového pozorného diváka, který se dokáže vcítit a ještě dodat zajímavou zpětnou vazbu.
   Máš pravdu, fotky jsou opravdu "jen" ten odraz, to co člověk musí udělat (a asi i častěji) a nemusí mít u sebe foťák, je prostě občas se uchýlit někam, kde je mu dobře, aby mohl načerpat síly a mít kontakt sám se sebou, a pak může příjít zase domů a dokáže být milá máma i žena...a ne uštvaný tvor, který maká "na dvě směny" - v práci i doma....
   Vůbec jsem si to neuvědomila, že fotky vlastně gradují :-). to je opravdu krásný postřeh, protože já je "skládala" tak nějak intuitivně nikoliv vědomě a teď díky Tobě si uvědomuju, že to tam opravdu je. Díky!!!!! Ať máš krásný den!

   Vymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 12. Nejmilejší Emí,
  přenádherné fotky. Opět jsem nad nimi na chvilku na vše zapomněla a kochala se tou nádherou. Moc Ti za to děkuji! :)
  Zdraví Janie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji milá Janie!!! Jsem ráda, že jsi mohla na všechno zapomenout právě nad mými obrázky, já to mám stejné s Tvou sensitivní fototvorbou :-). Měj se krásně!!!

   Vymazat
 13. trochu fotografickej poézie na večer. dúfam, že polovička nebude musieť ísť cez víkend do práce, lebo si ma práve inšpirovala k víkendovému výletu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tak to jsem ráda Suzi, že fotky inspirovaly k výletu. No my to doma taky řešíme často, že se o víkendu nesejdeme, tak vyrážím i sama, a doufám, že o víkendu bude krásně - plánuju další výlet taky !-)...Tak si to krásně užij!

   Vymazat

Děkuji Vám všem za zastavení a že věnujete svůj čas napsání komentáře. Moc mě taková zpětná vazba těší!!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate