úterý 7. května 2013

ANTI-AGING VOL. 2 - Pravidla anti-age a prospěšné složky v přípravcích

Dnes mám pro Vás druhý díl nové rubriky anti-age - neboli taneční pro starší a pokročilé :-D....Bude to  všeobecné povídání o tom, co dělat, abychom si udrželi zdravou pleť a následně i mladě vypadající. Často tady  píšu o tom, které složky by se v kosmetických přípravcích objevovat neměly, takže dnes to otočím a napíšu, které složky by neměly chybět ve správném anti-age výrobku.  Nenechte se zmást reklamními slogany a různými "zaručenými" studiemi a výzkumy a koukněte raději na složení výrobku, a hned budete vědět, jestli to je jen spousta keců, ale jinak běžný krém s obyčejným složením a jednou "zázračnou" složkou nebo jestli opravdu jde o přípravek, který Vám může pomoci....


Mnoho pečujících pleťových přípravků totiž prohlašují, že dokáží zpevnit a pozvednout kůži, ale žádný z nich tak nepracuje, alespoň ne v rozsahu, jak tvrdí.
 Face-lift v "kelímku" není možný, ale s vhodnou kombinací produktů dosáhnete pevnější pokožky, která má mnohem vyhlazenější vzhled.

Chcete-li získat mladistvé výhody, je jedno jakou použijete značku, ale správné krémy by měly obsahovat následující:
A) ochranný faktor SPFmusíte chránit pokožku před veškerým poškozením sluncem každý den
Ochranný faktor proti slunci  je superhvězda mezi superhvězdami v anti-agingu. Samozřejmě musí se jednat o širokospektrální ochranu proti slunečnímu záření SPF 15 nebo vyšší,
Ano, víme, že světlá pleť není tak sexy jako ta krásně opálená, ale je to váše nejlepší obrana proti vráskám, pigmentovým skvrnám a ztrátě pevnosti.
A pravidlo je, že pokud máte faktor třeba 30, tak reálná ochrana je jen poloviční a to jest 15....
Já používám denní krém Natura Siberica s faktorem 20 a nadto BB krém Maybelline s faktorem 30....
Anebo to různě střídám -  když použiju třeba olejík či krém bez SPF vždycky použiju BB s faktorem anebo když nemám BB, tak mám krém s SPF :-)
každopádně bez SPF nevycházím z domu ani v zimě ani jindy....Jo, jsem bledule ale to mi nevadí....B) používejte exfolianty (peelingy)
Exfolianty lze odstranit nánosy mrtvých, drsných, zhuštěných, nerovných povrchových kožních buněk, které způsobují, že je pleť vrásčitá a suchá. Například poškození sluncem způsobuje, že se vnější vrstva kůže stává hrubší. Výzkum ukázal, že některé exfolianty mohou zvýšit produkci kolagenu a zlepšit strukturu vnější vrstvy kůže.
- používejte AHA (kyselina glykolová - glycolic acid nebo kyselina mléčná lactic acid) nebo BHA (kyselina salicylová-salycil acid) exfolianty
Ať už používáte výrobek s glykolovou nebo mléčnou kyselinou, tyto alfa-hydroxy kyseliny (AHA) nebo kyseliny salicylové (BHA, které jsou mimořádně užitečné pro normální až mastnou / smíšenou pleť) odstraňují vnější vrstvu odumřelých kožních buněk, což umožňuje zdravějším buňkám, aby se dostaly na povrch a vyhladily ho, čímž se eliminuje pomačkání kůže. K dispozici je také hodně výzkumů, které ukazují, že pomocí dobře formulovaného AHA produktu můžeme zvýšit produkci kolagenu. AHA v produktech péče o pokožku jsou účinné v koncentracích v rozmezí od 5% do 15%, kyselina salicylová je účinná v 1% až 2% koncentraci.

O peelingu už jsem jednou psala - můj velmi oblíbený je značky Natura Siberica a můj podomácku vyrobený - recenze a recept ZDE


 C) používejte produkty, které mají širokou škálu antioxidantů
Antioxidanty snižují zánět, opravují poškození DNA, obnovují povrchovou bariéru kůže, pomáhají chránit proti zatěžujícím vlivům životního prostředí, a aby kůže produkovala více kolagenu, zlepšují schopnost pokožky léčit se. Všechny antioxidanty také účinně pomáhají v boji proti poškození sluncem. Budete ještě potřebovat sluneční ochranný faktor, ale pleť potřebuje veškerou pomoc, kterou může získat
- vitamín E (tocopherol)
- vitamín A (retinyl palmitate), vitamín C........
- přírodní oleje obsahující antioxidanty např. Avokádový, sezamový, makadamiový olej...a další

D) používejte přípravky se složkami shodnými s kůží

Výraz  " složky shodné s kůží" či "složky, které opravují kůži"  odkazuje na látky mezi kožními buňkami (technicky označovány jako mezibuněčná hmota), které udržují kožní buňky spojeny a pomáhají pleti udržovat základní vnější strukturu. Představte si, že se vaše kůže skládá z cihel a malta je ten materiál, který drží cihly pohromadě. Kožní buňky jsou cihly a malta mezi nimi je vytvořena ze složek shodných s kůží. Neporušená, stabilní, zdravá a silná struktura malty je to, co umožňuje pokožce vypadat hladká, měkká, vlhká, pružná a mladá.
Bohužel, "malta", zejména ve vnější bariéře naší pokožky, je snadno ohrožena poškozením sluncem (to je hlavní viník), podrážděním, přehnaným čištěním, přehnaným obrušováním, suchým klimatem, klimatizací, radiátory, kožními poruchami a tak dál a tak dál. Když se malta pokožky (mezibuněčná hmota) porouchá výsledkem je  ztráta vody, šupinatění, a nepružnost, tuhost, nepříjemný pocit. Je životně důležité pro všechny typy pleti, pro zachování nebo obnovení mezibuněčné hmoty pleti, pomáhat kůži bojovat proti vnějším vlivům..
Tyto látky, které udržují pleť neporušenou jsou to, co označujeme jako " složky shodné s kůží".
Antioxidanty jsou jedna skupina těchto složek, ale tyto složky také zahrnují další druhy látek, jako jsou ceramidy, lecitin, glycerin, polysacharidy, kyselinu hyaluronovou, hyaluronát sodný, Sodium PCA, amino kyseliny, cholesterol, glycerol, fosfolipidů, glykosfingolipidy, glykosaminoglykany, glyceridy, mastné kyseliny, a mnoho, mnoho dalších. Všechny z nich poskytují kůži, co je potřeba, aby buňky držely pohromadě. Pouze přidat vodu nestačí, pokud je mezibuněčný matrix (hmota) poškozen. Když krém obsahuje kombinaci těchto složek, může to pomoci posílit přirozenou schopnost pokožky normálně fungovat, zlepšit strukturu pleti, bojovat proti zatížení životního prostředí (slunce, znečištění a další), a spolu s antioxidanty zbavit se, při pravidelném užívání, suché kůže.....
Pamatujte si, že žádný jednotlivý výrobek nemá tohle všechno v  jednom - je to kombinace produktů - jak rozsáhlý výzkum ukazuje, která může výrazně zlepšit mnoho příznaků stárnutí - jako je zpevnění pokožky, zredukování vrásek a hnědých skvrn..
Anti-age složky nejúčinněji pracují  ve správně namíchané kombinaci tzv. "koktejlový přístup" - bez ohledu na název na etiketě nebo kategorii výrobků: mléko, krémy, gely, séra, hydratační, anti-aging nebo antiwrinkle (proti vráskám). Pokud výrobek neobsahuje tyto látky, tak proč se obtěžovat?
Při rozhodování Vám nepomůže ani cena výrobku. Existuje mnoho drahých produktů, které pouze podvádějí a spousta levných produktů, které velkoryse slouží tomu, co vaše pleť potřebuje, a naopak.


Je třeba si také uvědomit další věc - že neexistuje jedna jediná dokonalá složka v anti-age péči o pleť
A existuje mnoho brilantně formulovaných přípravků v pevném obalu, které obsahují tyto látky. Kosmetické firmy ale  chtějí, abyste uvěřili, že právě jejich výrobek je ten dokonalý a ta "jedna jediná složka" vám může pomoci. Bohužel neexistuje jediná zázračná složka pro pleť. Měsíc po měsíci se objevují nové složky na trhu péče o pleť, a všichni tvrdí jak je ta jejich složka nadřazená  jejich předchůdcům...

Přemýšlejte o tom jako o svém jídelníčku. Ačkoli brokolice nebo hrozny mohou být neuvěřitelně zdravé, pokud budete jíst pouze tyto potraviny, vaše zdraví se nezlepší. Kůže je komplexní strukturální orgán, který vyžaduje mnoho látek, aby mohl fungovat mladistvějším a zdravějším způsobem......
 Doporučené jsou výrobky těchto značek:
 ( pozn.: tyto značky doporučují na mých zdrojových stránkách, já osobně s nimi zkušenosti nemám...)
(odkaz na české stránky jsem nenašla)
výrobky těchto tří značek můžete zakoupit v malých baleních zde:
(osobně se mi třeba celkem líbilo složení Estee Lauder Advanced Night Repair sérumZDE složení, za plnou cenu bych si ho hned na poprvé nekoupila, ale na zkoušku, proč ne...obsahuje 1 silikon, což je pro většinu konzumentek slušně přijatelné...skvalen, vitamín E,A, kyselinu hyaluronovou, lecitin - což jsou správné anti-age složky)

Já se budu poohlížet po anti-age výrobcích spíše přírodních značek třeba:

A čemu se vyhnout v anti-age péči:

Produktům s vonnými složkami dráždící oči: Denní používání produktů, které obsahují velké množství vůní, ať vonné látky  syntetické nebo přírodní, způsobují chronické podráždění, které může poškodit zdravou produkci kolagenu, vede ke zhoršení suchosti pleti, a může narušit schopnost vaší pleti samoléčit se. Bez vůně - to je nejlepší způsob, jak jít na všechny typy pleti. Pokud je vůně ve vašich pečujících výrobcích pro vás důležitá,  mělo by ji být velmi nízké množství, aby se minimalizovalo riziko dráždění kůže. 
Zdroj:
http://www.paulaschoice.com/cosmetic-ingredient-dictionary/definition/skin-identical-ingredients/skin-identical-ingredients
http://www.paulaschoice.com/expert-advice/anti-aging/_/anti-aging-superstars

Příště se podíváme detailněji na další vhodné a užitečné složky anti-age přípravků, které mohou pleti výrazně pomoci....

Jak se Vám líbil dnešní článek - dozvěděli jste se něco nového a užitečného, co využijete ve své péči? Používáte třeba pravidelně séra či jiné anti-age přípravky?


9 komentářů:

 1. To je velmi zajímavé. Jsi dobrá, že jsi to takto sestavila! Hrozně moc by mne zajímalo, jak je to s NuSkin. Info od někoho, kdo to neprodává. Mám známou, která mne do toho trochu tlačí, a to se mi právě nechce (před tím Mary Kay).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že Tě článek zaujal, zkušenosti s NuSkin fakt nemám a musím říct, že mě taky dost odrazují ty jejich ceny, co jsem na webu mohla vidět. Můžu se časem podívat, jestli někde nějaké recenzičky na tuhle značku nebudou...

   Vymazat
 2. Milá eM, protože v kosmetickém světě ohledně složení hodně tápu, k tobě si chodím pro moudra. Co ve složění je OK a co ne, jsem nikdy neřešila, ale tys mi otevřela oči a já se pomalu učím vyhýbat se fujtajblům.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem moc ráda Alenis, že Ti moje mudrování trochu pomůže lépe se orientovat, i já se pořád učím a hledám - jen nedávno se mi taky otevřely oči a tak se snažím posílat informace dál :)...

   Vymazat
 3. Dobrý článek, ale nevím jestli si při nákupu něco z těch látek zapamatuju :-D....ale něco snad jo....ale bereš to opravdu z gruntu a to je skvělé a hlavně užitečné.

  OdpovědětVymazat
 4. Jo, líbil, dozvěděla jsem se několikero nových věcí a se spoustou dalších souhlasím. Není to tak jednoduché, jak to vypadá; že stačí koupit si nějaký krém a vrásky se mi na desetiletí vyhnout. Bohužel, musíme se snažit víc. Přesto je mi všechna taková snaha sympatičtější, než chemické pokusy s botoxy apod. - stárnout by se podle mě mělo se ctí, čemuž napínací injekce dle mého neodpovídají.
  No a co si budem povídat, nejdůležitější je především ta prevence. Je pozdě začíst se starat o vrásky, když už vznikly. A jako prevenci do určitého věku vidím právě hlavně tu vodu a něco, co ji bude v kůži vázat.
  No, eM, dovolím si s něčím nesouhlasit - v odstavci o SPF faktorech. SPF je důležitý, jednak proti tvorbě vrásek a stárnutí pleti, jednak proti pigmentovým skvrnám. Ale není to tak, že když se namažu něčím se SPF, že se neopálím a zůstanu bílá. To si spousta lidí mylně myslí a proto se té ochraně vyhýbají. Ale to je blbost; opálit se jde i s faktorem, faktor je jen a pouze o tom, jak dlouho můžu pobývat na sluníčku aniž by mě škodlivost UV paprsků ohrožovala. Ale ne o tom, že se neopálím. A že opaluje i vzduch, tedy že se můžu opálit aniž bych se cíleně vystavovala na přímém slunci, o tom už mluvit nemusím. ;-)
  Verunka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Verunko, s tím SPF máš určitě pravdu, já to brala ryze ze svého pohledu, že se špatně opaluju a i v létě jsem docela bledule :). Je to sice o pár odstínů lepší než v zimě, ale moc mě nebaví vypadat jak vařený rak, takže se systematicky ani už neopaluju, spíš jen tak pohybem venku a koukám mít po ruce nějaké to SPF...které jak si správně napsala prodlužuje bezpečný pobyt na slunci..To mému partnerovi ale stačí k opálení i ten vzduch :)..Jinak souhlasím s tím, že stárnout by se mělo nějak elegantně, čas se zastavit nedá a na těch, co se o to příliš snaží injekcemi atd. to je stejně poznat a často to vypadá absurdně. Doufám, že dokážu stárnout s elegancí - je to běh na dlouhou trať a dost o prevenci..Měj se krásně!

   Vymazat

Děkuji Vám všem za zastavení a že věnujete svůj čas napsání komentáře. Moc mě taková zpětná vazba těší!!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Translate